Søg

Print side

Coop ambas bestyrelse

 

Coop har både en professionel bestyrelse, der kun arbejder med forretningen, og en bestyrelse, der består af Coop-medlemmer, som både arbejder med forretning og forening. Den sidstnævnte hedder i vedtægterne Coop ambas bestyrelse.

Coop ambas bestyrelse vælges af landsrådet og består af Coops formand og ni øvrige medlemmer, hvoraf den ene er en medarbejderrepræsentant.

Dertil kommer to tilforordnede (uden stemmeret).

Bestyrelsens medlemmer vælges for tre år ad gangen ved "rullende valg", sådan at der er bestyrelsesposter på valg hvert år på forårets landsrådsmøde.

Foto: Hung Tien Vu  

Se bestyrelsesmedlemmerne og deres kontaktoplysninger:


 

Lasse Bolander (Formand)

Mobil: 22 44 74 44

lasse.bolander@coop.dk

Bjarne Dybdahl Andersen (Næstformand)

Direkte: 29 43 72 73 

bjarne.dybdahl.andersen@coop.dk



Kim Bruhn

 Direkte: 28 15 00 65  

kim.bruhn@coop.dk

Birgitte Hesselbjerg (Medarbejderrepræsentant)

 Direkte: 29 78 27 32 

birgitte.hesselbjerg@coop.dk



Nicolai Houe

Direkte: 28 71 47 96

nicolai.houe@coop.dk

Sofie Irgens

 Direkte: 20 97 06 97 

sofie.irgens@coop.dk

Ole Juel Jakobsen

Direkte: 51 72 16 16

ole.juel.jakobsen@coop.dk

Mette Bækgaard Jørgensen

Direkte: 53 73 75 02

mette.baekgaard@coop.dk


Mikkel Irminger Sarbo

 Direkte: 40 55 66 66

mikkel@sarbo.dk

Jens Christian Sørensen

Direkte: 24 26 04 09

jens.christian.soerensen@coop.dk

Carsten Lingren

(Coop amba medarb.rep. - tilforordnet)

Direkte: 27 75 75 35

carsten.lingren@coop.dk

Tonny Lauridsen

(landsrådsformand - tilforordnet)

 Direkte: 21 78 79 20

tonny@lauridsen.mail.dk

 

Tidligere valg til den nuværende bestyrelse: