Michael Juhl
Navn: Michael Juhl
Stilling: Selvstændig Erhvervsdrivende
Tilhørsbutik: Fensmark Brugsforening
Er du eller har tidligere været valgt til Coop ambas
bestyrelse: Nej
Indstillet af: Jørgen-Anker Ipsen, Region Sjælland
Jeg var en del af dét Landsråd, der i April 2024 godkendte OK’s indtræden som med- og majoritetsejer af COOP Danmark.
Det var, og er stadig, den helt rigtige beslutning for COOP, om end betingelserne for medejerskabet har stillet COOP amba i en ny og meget udfordrende position, hvor store men nødvendige strukturelle ændringer er blevet gennemført.
Vigtig fokus for COOP amba de kommende år bliver derfor i høj grad både at skulle sikre en egen positiv indtjening gennem optimeringsprocesser af organisation og strukturer samt driftsoptimeringer af de tilbageværende datterselskaber - og samtidig i højere grad end nu, på vores ca 2 mio medejere’s vegne, at sikre indflydelse på OK & COOP Danmarks fremtidige strategiske valg. Vi har alle brug for et stærkt og samlende COOP amba, der derfor nu tydeligere skal være meningsdanner for vores ca. 2 mio medejere samt alle de lokale butiksråd og bestyrelser, så dét medlemsdemokrati vi alle står på mål for, også kan ses som et stærkt aftryk både i vores COOP ejede butikker og i de selvstændige brugsforeninger.
Jeg var ligeledes en del af dét Landsråd, der efterfølgende var med til at lægge grundstenene til udarbejdelse og vedtagelse af den nye COOP amba strategi. Denne strategi er målrettet og ”skarp” og skal nu for alvor gøres operationel, hvilket indtil videre ikke helt er sket.
Som en del af den nye strategi er det blandt andet besluttet, at COOP amba skal være den tydelige og styrende samfundsstemme i debatten om sunde, bæredygtige og ansvarlige tilvalg, der skal gøre COOP til det foretrukne valg i forbindelse med indkøb af dagligvarer for danske familier. Netop dette ”pejlemærke” er et stærkt signal til vores 2 mio medejere de kommende år – og vil være et vigtigt strategisk målepunkt for et andet vigtigt ”pejlemærke” – nemlig, at COOP amba skal være stærkt medvirkende til at styrke forretningen COOP Danmark.
Jeg ønsker brændende at være med til at videreføre dette stykke arbejde, som jeg selv har været en del af at opstarte, på tætteste hold.
I kraft af arbejdsopgaverne i mine tidligere jobfunktioner samt i mit daglige arbejde i dag med virksomhedsrådgivning og salg til danske virksomheder samt som formand for bestyrelsen i Superbrugsen Fensmark & Glumsø, kan jeg bidrage med specifik viden og målrettet aktiv indsats i en ny amba bestyrelse på vigtige hoved fokusområder, som efter min mening vil være de vigtigste for COOP amba de kommende 3 år;
- Forandrings og Optimeringsprocesser
- Strategiudvikling, Implementering & Eksekvering
- Forretningsudvikling
- Det samlende og nære demokrati for både vores COOP ejede butikker og vores selvstændige Brugsforeninger som en samlende og fælles enhed
Det er nødvendigt, at COOP amba over de kommende år – og hurtigst muligt – skal have styrket økonomien samt have ”genopfundet” sin slagkraft som den førende og styrende samfundsstemme omkring de vigtigste emner i forbrugernes opfattelse.
I forbindelse med OK’s medejerskab af COOP Danmark, blev en del af COOP amba’s vigtige indtægtskilder, COOP Bank og Severin Kursus og Konferencecenter, frasolgt og kan dermed ikke bidrage til fremtidige indtægter.
Det vil derfor være absolut nødvendigt at have fremtidigt fokus på stadige optimeringsprocesser og bedre strukturer for at målrette og balancere udgifter og indtægter i større grad end hvad tilfældet er i den nuværende situation.
På indtægtssiden vil det nu blive endnu vigtigere at få skabt positiv drift i de resterende COOP amba ejede/delejede selskaber, hvor specielt en fantastisk virksomhed som FDB Møbler, med alle de velkendte design og stilikoner, skal vendes fra de seneste års uforståelige men negative driftsresultater, til fremover igen at blive en hjørnesten i kommende indtægter til COOP amba.
Ligeledes vil det nu også være tid til, at man i amba tager fat i at genforhandle aftalen med OK og COOP Danmark omkring betalingen for ”lån” af COOP amba’s medlemsdatabase. I denne forbindelse vil der være adskillige indgangsvinkler til genforhandlinger, som i øvrigt også kun vil være i OK og COOP Danmarks interesse under velbalancerede betingelser.
Vi skal med andre ord have rigtigt godt styr på ”maskinen” COOP amba.
Samtidig med disse indsatser, skal amba sammen med Landsrådet sikre at den nye strategi for alvor udrulles i ”eksekverings-mode” til styrkelse af vores nærdemokrati, medejerdemokrati samt som den stærke støtte og styrkelse af vores forretning i COOP Danmark. Ordene i vores strategi er tydelige – nu skal de omsættes til handling.
Med andre ord; Vores nye strategi skal nu ud og ”leve” for alvor.
Vi skal have revitaliseret det nære demokrati, hvor alle lokale kræfter forstår og mærker, at vi trækker i samme retning på et fælles værdigrundlag. Det betyder, at vi alle skal stå sammen, og her må vi blankt erkende, at med den nye struktur, har specielt de COOP ejede butiksråd oplevet at se ind i svære vilkår. Her skal virkeligt tænkes nye tanker for at få alle med som en fælles og samlende andelsforening. Her vil det specielt blive vigtigt for amba bestyrelsen, at være lyttende til input fra Landsrådet.
Vi har stærke kræfter lokalt og i COOP amba organisationen, men i særlig grad bliver vores formand en vigtig spiller i denne proces.
Pernille er det helt rigtige ”cast” til netop dét vi skal nu – at være den stærke samfundsstemme omkring netop de emner vores strategi fremhæver, og som COOP står for – hvilket i øvrigt vores Andelsforening som en del af fortællingen, gennem nu mere end 150 år har været en stærk fortaler for. Dét kan Pernille – dét ved vi alle.
Med den målrettede indsats fra amba bestyrelse, fra Landsrådet, fra de lokale butiksråd og bestyrelser har vi nu alle en unik mulighed for i fællesskab sammen med Pernille, at styrke fortællingen til vores 2 mio medejere og dermed styrke både foreningen og forretningen COOP.
Jeg vil være en ansvarlig, handlingspræget repræsentant i bestyrelsen, med fokus på både foreningens demokratiske og strategiske mål ligesom jeg vil have et stærkt fokus på opnåelse af de forretningsmæssige mål til styrkelse af foreningen COOP amba og COOP Danmark.
Jeg vil være synlig blandt de medlemsvalgte – lyttende og medbringe informationer i mit bestyrelsesarbejde – dialog baseret og løsningsorienteret i min tilgang til samlende resultater.
Mine årelange indsatser og erfaringer fra jobfunktioner med fokus på at analysere udfordringer, udvikle og eksekvere strategier, samt organisationsudvikle med fokus på optimering af processer, der styrker forretningen og samtidig udvikler og motiverer både teams og enkeltpersoner, har givet mig indsigt til at finde både kortsigtede og langsigtede løsninger.
Dette giver mig mulighed for i COOP amba bestyrelsen, at bidrage som en tydelig og målrettet katalysator både på den korte og den lange bane omkring den meget vigtige opgave at definere de nødvendige delmål og slutmål i forbindelse med implementering af den nye strategi, der skal styrke COOP amba, øge loyaliteten og forståelsen hos vore 2 mio medejere samt lokale medlemsvalgte, for ultimativt at styrke forretningen COOP Danmark.
COOP amba er i henhold til vore vedtægter en andelsforening ejet af alle vore nu 2 mio medlemmer. Gennem vort erklærede medlemsdemokrati har vi derfor som folkevalgte et kæmpe ansvar og en pligt til at sikre forståelsen for det stærke værdisæt, som ligger heri og hvilke muligheder vi både kan og skal give til vore lokale bestyrelser i arbejdet med at styrke vort fællesskab i alle butikker – uanset tilhørsforhold.
Det vil være en vigtig opgave at løse i det nuværende set-up, for kun på denne måde kan vore COOP ejede butikker og vore medlemsejede brugsforeninger i fællesskab tydeligere arbejde sammen om at opnå de fælles og styrkende foreningsmål. For mig er det virkeligt vigtigt at vi alle står sammen og ser en fælles vej og et fælles værdisæt uanset tilhørsforhold – dette er stærkt forankret i vore vedtægter.
Sammen er vi stærkere – til gavn for COOP amba og COOP Danmark samt alle vore dygtige medarbejdere – derudover som stærk inspiration og motivation for vore lokale bestyrelser og medlemmer.
Dette vil være et særdeles stærkt incitament for mig i et kommende bestyrelsesarbejde
Jeg er gift med Gitte, og sammen bor vi i Fensmark ved Næstved.
Jeg har en teknisk/kommerciel uddannelse suppleret med en ledelses-uddannelse.
Med denne baggrund har jeg i mit arbejde på øverste ledelsesniveau for mellemstore danske virksomheder samt større internationale koncerner, været med til at udvikle nye strategier, organisationer og markeder gennem arbejdet med mennesker på alle niveauer af værdikæden.
I dag arbejder jeg som selvstændig erhvervsdrivende med fokus på strategi- og organisationsudvikling – salgsfokus og medarbejderudvikling samt projektering og salg af større produktionsanlæg.
Desuden har jeg et stærkt foreningshjerte der banker for COOP. Jeg har siddet i bestyrelsen i Fensmark Brugsforening (omfattende Glumsø Brugsforening) siden 2007, i 2009 blev jeg næstformand og siden 2019 har jeg været formand, hvilket giver mig et spændendeog nuanceret billede af ”COOP verdenen”.
Jeg nyder at rejse med Gitte, vores voksne døtre og deres kærester samt med gode venner – det må meget gerne være historiske rejser eller sportsrejser.
Jeg forsøger at dyrke så megen sport som muligt ligesom jeg har en livslang interesse for verdenshistorie samt for vine – derfor ligger det helt naturligt, at mange af vores ferier i mange år er gået til Frankrig og Italien, hvor aktive ferier går fantastisk hånd i hånd med kulturelle oplevelser og hvor kvalitet på vin og fødevarer giver stof til stor inspiration i Fensmark.
Formand Fensmark og Glumsø Brugsforening
Landsrådsmedlem i COOP fra 2023 og nu valgt frem til 2028
Delegeret i BA (Brugsens Arbejdsgiverforening)
Selvstændig erhvervsdrivende, Strategi – Forretnings/Organisations/Medarbejder udvikling
1. Strategisk tænkning og beslutningstagning
2. Ledelse, HR og governance
3. Forandringsledelse og innovation
Se listen over alle kompetencer, som kandidaten har taget stilling til.