Valgdistrikter

Hvor mange pladser i landsrådet har mit distrikt?

Landsrådet består af 124 medlemmer. 100 vælges i Coops ti danske valgdistrikter. Der er desuden to medlemmer fra henholdsvis Færøernes og Grønlands brugsforeninger, ti medarbejderrepræsentanter, og endelig er de ti medlemmer i Coops foreningsbestyrelse også medlemmer af landsrådet.

Landsrådets medlemmer vælges for to år ad gangen ved rullende valg. Det vil sige, at halvdelen af medlemmerne er på valg hvert år.

Ved landsrådsvalget 2019 skal der vælges i alt 50 medlemmer fra de danske valgdistrikter.

Her ses et kort over Coops valgdistrikter med angivelse af, hvor mange landsrådsmedlemmer (rødt tal) hvert distrikt er berettiget til.

 

Mandatfordelingen for perioden 2019-20 er opgjort på basis af distrikternes stemmetal pr. 1. januar 2019 og er uændret i forhold til perioden 2018-19. Her kan du se stemme- og mandatfordelingen for de 10 valgdistrikter pr. 1. januar 2019. 

Valgdistrikterne følger inddelingen i storkredse ved folketingsvalg.
Herunder kan du se, hvilke kommuner hvert af Coops valgdistrikter består af.

Valgdistrikt 1: København

Københavns, Frederiksberg, Dragør og Tårnby Kommuner.
Se dine landsrådsmedlemmer.

Valgdistrikt 2: Københavns Omegn

Gentofte, Lyngby-Taarbæk, Gladsaxe, Herlev, Rødovre, Hvidovre, Brøndby, Ishøj, Vallensbæk, Albertslund, Høje-Taastrup, Ballerup og Glostrup Kommuner.
Se dine landsrådsmedlemmer.

Valgdistrikt 3: Nordsjælland

Helsingør, Fredensborg, Hørsholm, Gribskov, Hillerød, Frederikssund, Halsnæs, Egedal, Furesø, Allerød og Rudersdal Kommuner.
Se dine landsrådsmedlemmer.

Valgdistrikt 4: Bornholm

Bornholms Regionskommune.
Se dit landsrådsmedlem.

Valgdistrikt 5: Sjælland

Lolland, Guldborgsund, Vordingborg, Næstved, Faxe, Stevns, Køge, Lejre, Greve, Solrød, Roskilde, Holbæk, Kalundborg, Odsherred, Ringsted, Sorø og Slagelse Kommuner.
Se dine landsrådsmedlemmer.

Valgdistrikt 6: Fyn

Odense, Assens, Nordfyns, Middelfart, Kerteminde, Nyborg, Langeland, Svendborg, Faaborg-Midtfyn og Ærø kommuner.
Se dine landsrådsmedlemmer.

Valgdistrikt 7: Sydjylland

Sønderborg, Aabenraa, Tønder, Esbjerg, Fanø, Varde, Billund, Vejen, Vejle, Fredericia, Kolding og Haderslev kommuner.
Se dine landsrådsmedlemmer.

Valgdistrikt 8: Østjylland

Århus, Norddjurs, Syddjurs, Randers, Favrskov, Odder, Samsø, Skanderborg, Horsens og Hedensted kommuner.
Se dine landsrådsmedlemmer.

Valgdistrikt 9: Vestjylland

Lemvig, Struer, Skive, Viborg, Silkeborg, Ikast-Brande, Herning, Holstebro og Ringkøbing-Skjern kommuner.
Se dine landsrådsmedlemmer.

Valgdistrikt 10: Nordjylland

Frederikshavn, Læsø, Hjørring, Brønderslev, Jammerbugt, Thisted, Morsø, Rebild, Vesthimmerland, Mariagerfjord og Aalborg kommuner.
Se dine landsrådsmedlemmer.